23. junij 2010

Machu Picchu

Machu Picchu. Staro Inkovsko mesto. Eno izmed sedmih cudes sveta. Stoletja izgubljeno, skrito med strmimi hribi, zdaj privablja na tisoce obiskovalcev vsak dan. In priblizno toliko je tudi turisticnih agencij, ki v Cuzcu ponujajo izlete, ture, avanture, karte za vlak, pohode, kolesarske spuste, raftinge, ekoloske ture in trekinge do slavnega mesta. Najbolj znani stiridnevni Inka trail (zaseden do konca avgusta) je samo eden izmed kupa moznosti, ki jih imajo. Cene so seveda primerne atrakciji in raztegljive kot spageti. Turisticnih agencij je vec kot restavracij, deklet, ki ti ponujajo masaze in internetnih sobic skupaj. Midva sva precesala dve ulici in obupala. Greva sama? Itak. Prijazni popotniki, so nama dali natancna navodila za posebno pot, ki bi se ji po domace reklo 'okoli riti v varzat'. Nama je bila pot prava dogodivscina in jo priporocava vsem, ki se v bliznji prihodnjosti odpravljate v Peru in se radi izognete klasicnim (dragim) turisticnim paketom. NAVODILA: Iztocni kraj je Cuzco. Odvecno prtljago pustis v hostlu- vecina hrani prtljago brezplacno. Poleg osebne prtljage ne pozabi na repelent, soncno kremo, prigrizke, vodo/tablete za razkuzevanje vode. Okrog Machu Piccuja, so cene vsega 10-kratne. 1.dan: Odrines pred 6. uro zjutraj. Za vsako ceno se moras pogajati in jo dolociti vnaprej. Najprej vzames taksi (3 soli) do terminala za Quillabambo. Ljudje, ki te vlecejo iz taksija, te ne ropajo, ampak ti ponujajo voznjo. --Rabis prevoz do kraja Santa Maria. Izberi cim novejsi kombi z naslonjali za glavo in se pogajaj za ceno (25 solov na osebo). Mozen je cenejsi avtobus, vendar je casovno neugoden. --Po cca 6 urah si v Santa Mariji. Poisci kombi do Santa Terese (10 solov) ali se bolje direktno do Hidroelectrice(dodatni 3 soli). Lahko ujames tudi taksi- ne priporocava. Midva sva taksiju zbila ceno na 14 solov in dobila v zahvalo se druzbo 5tih!potnikov ( dva reveza v prtljazniku). --Ob Hidroelectrici je postaja za vlak (22 solov), ki odrine proti Aquas Calientes ob 16:30. Zelo lepa alternativa je 2 urna hitra hoja ob tirih, po letosnjih poplavah so uredili siroko pespot. Na zacetku poti, takoj za policijo je bliznjica na desni strani v hrib, potem pa sledi ravna pot do Aquas Calientes. 20 minut pred mestom, namesto cez tunel, zavijes desno mimo botanicnega vrta. --V Aquas Clientes je ponudba hotelov ogromna, odlicna cena je 50 solov za sobo s kopalnico za dve noci. Vstopnice za Machu Picchu prodajajo do 21h zraven info tocke ob cerkvi na Plaza de Armas. (126 solov posteni nestudenti/ 63 solov studenti z mednarodno priznano studentsko kartico) 2.dan: Ce zelis na Wayna Picchu, moras biti med prvimi 400timi obiskovalci. Imas dve moznosti- da gres pes na vrh (70 minut), odrines pred 4.uro zjutraj, ali da gres s prvim avtobusom ob 5:30- pozor, zjutraj je vrsta (20 solov). Machu Picchu se odpre ob 6.uri. 3.dan: Postopek ponovis v obratni smeri.
Cez hribe in doline.
Glavna cestna povezava Santa Maria-Santa Teresa
Ko smo se peljali cez potok, se je sofer ustavil na sredi vode in se malo osvezil.
Pot ob progi je lepo urejena.
Poleg pisanih roz, sva na poti videla se jato zelenih papig.Prvi pogled na Machu Picchu.Jeeeee!
Naslednji dan ob 6:02.Sva med prvimi obiskovalci in lahko uzivava ob razgledih na slavno mesto se pred prihodi mnozic. Stojiva na tocki iz katere so slikane vse tipicne slike. Razgled je fantasticen! Za mestom se dviga Wayna Picchu in naju ze nestrpno pricakuje, saj sva dobila stempelj, da greva lahko gor.
Jao, jao. Pot na Wayna Picchu. Sva 2 izmed 400 srecnezev, ki smo vstali sredi noci, da se zdaj vlecemo po zajlah po visokih, drsecih stopnicah...
Na vrhu. Razgled z druge strani. Iz tu so dobro vidne stevilne terase, na katerih so pridelovali hrano.Spust je rahlo strasljiv. Wayna Picchu ne priporocava ljudem z vrtoglavico in strahom pred visino.Lunin tempelj.Spet v mestu-pogled v smeri Kondorjevega templja.Intihuatana, observatorij.Tempelj treh oken. Pomembnost zgradbe se vidi v velikosti in natancni obdelavi kamenja. Neverjetna obdelava kamenja. Seveda vse se vedno stoji brez malte ali cesa podobnega. Natancni so bili tudi pri strehah. Zaradi hudih vetrov, so tramove privezali na posebej oblikovane kamne.
Tudi tu lame skrbijo, da je trava pokosena.
V slavnem mestu in na okoliskih ' grickih' sva prezivela cel dan. Grupe turistov so prihajale in odhajale, midva pa sva letala (pardon, pocasi lezla in sopihala) gor in dol, levo in desno po ulicah, med zgradbami in templji in se nisva mogla nagledati vseh teh neverjetnih oblik kamenja, pozicij, navpicnih teras in vsega skupaj. Da nekdo postavi na vrh prepada eno tako neverjetno mesto! Tega se enostavno ne mores navelicati. Mocno priporocava!

5 komentarjev:

  1. Oooo, aaaah, kaksni razgledi. Pa smohodne kosilnice. Super!! Dve uri hoda...saj najbrz vlak vozi prav toliko casa :)


    Lp, 5R

    OdgovoriIzbriši
  2. O, kaksna natancna navodila, oci je skoraj not padu. Moram priznati, da meni niso bila cisto jasna, ko bova sla midva,jih bova se enkrat natancno prestudirala :)
    krasni razgledi

    lp m

    OdgovoriIzbriši
  3. Se splaca vstati zgodaj in biti med prvimi, ne? Me veseli, da sta se odlocila za "pravo" varianto. Od kdaj pa je vstopnina za macu pichu? In celo za Wayna Picchu?... najbrz s tem omejijo hordo turistov gor... a jim uspeva? Kje pa so postavljeni redarji, ki gledajo karte?

    OdgovoriIzbriši
  4. Hej, Jana.Ne veva, od kdaj je vstopnina. Sva mislila, da je od nekdaj. Pa se prav zabeljena je. Na Wayna Picchu ima pa prost vstop prvih 400.Ljudi je tudi do 4000 na dan. Redarji so pa ze pri mostu blizu mesta, se preden se zacnes vzpenjati proti Machu Picchu, potem na parih tockah na Inka trailu in seveda na glavnem vhodu. Sva srecala popotnike, ki so se hoteli presvercati in so morali sredi noci brez luci bezati pred redarji v gozd.

    OdgovoriIzbriši
  5. Avtor je odstranil ta komentar.

    OdgovoriIzbriši